تفاهم ایران و ترکمنستان برای احداث خط سوم شبکه برق بین دو کشور

وزیر راه و شهرسازی از مذاکره با ترکمنستانی‌ها برای حل مشکلات مربوط به مسائل تجاری شبکه برق خبر داد و گفت: در رابطه با احداث خط سوم شبکه برق بین ایران و ترکمنستان به تفاهم رسیدیم.

عباس آخوندی در نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان با اشاره به اظهارات رئیس جمهور ترکمنستان مبنی بر اینکه اراده سیاسی برای توسعه روابط با ایران را دارند اظهار کرد: آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز بر توسعه روابط سیاسی با ترکمنستان تاکید کرد این مسئله نشان از عزم دو کشور برای عملیاتی کردن توسعه روابط اقتصادی است.

وی با اشاره به اینکه در سفر اخیر وزیر امور خارجه ترکمنستان و هیئت همراه به ایران مسائل مختلفی مورد بررسی قرار گرفت افزود: در حوزه بانکی جلسات بسیار خوبی برگزار شد ضمن اینکه درخصوص سوآپ گاز نیز مذاکراتی با ترکمن‌ها انجام داده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حوزه حمل و نقل یک جلسه بسیار سازنده برای بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری های مشترک دو کشور در حوزه راه‌آهن برگزار شد تاکید کرد: در حوزه ریلی یک تفاهمنامه با ترکمنستان امضا خواهد شد. علاقه‌مندیم در حوزه ریلی با همکاری کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان و چین آسیای میانه را از طریق ایران به دریای عمان متصل کرده و این کریدور را فعال کنیم.

آخوندی با اشاره به پیمان عشق‌آباد که بین ۴ کشور ایران، ازبکستان، ترکمنستان و فعال است گفت: با فعال شدن این کریدور (پیمان عشق‌آباد) کریدور ترکمستان، قزاقستان، چین، عمان و ایران فعال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کریدور مذکور مکمل کریدور شمال به جنوب ایران است افزود: در حوزه حمل و نقل جاده‌ای فضای مذاکرات عمدتا برای کاهش هزینه‌ها و رفع موانع بوده است. ضمن اینکه در حوزه مهندسی به دنبال حضور شرکت‌های ایرانی برای احداث آزادراه و بزرگراه‌های ترکمنستان هستیم.

وزیر راه و شهرسازی از برگزاری مذاکره با ترکمنستانی‌ها برای حل و فصل مسائل تجاری مربوط به شبکه برق خبر داد و گفت: با توجه به اینکه ما با ترکمنستان همسایه هستیم جلسات دو کشور در فاصله زمانی کوتاه پیگیری می‌شود. تا دو ماه آینده جلسه‌ای برگزار می‌شود و در این مدت تمام موانع پیش روی توسعه روابط ایران و ترکمنستان شناسایی و برطرف خواهد شد.

توسط |۱۳۹۷-۲-۲۵ ۱۶:۰۷:۲۲ +۰۰:۰۰اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۷|